Ženská cykličnost

Ženská cykličnost aneb 4x jiná JÁ v jednom měsíci

Ach, my ženy. Nemáme to vůbec jednoduché. Na rozdíl od mužů, kteří jsou lineární, oplýváme totiž jistou (ne)výhodou a tou je naše cykličnost, která je neodmyslitelně spjatá s naším menstruačním cyklem. O co se jedná a jak nám poznání naší cykličnosti může pomoci v běžném životě, na to se společně podíváme.

animace-duben-1200x643

Jak nás ovlivňuje naše cykličnost

Není tajemstvím, že náš menstruační cyklus je řízen hormony, zejména estrogenem a progesteronem, které ovlivňují procesy v reženská cykličnostprodukčním systému ženy. Tento cyklus zahrnuje několik fází, které se v poslední době dostávají stále více do podvědomí. Řídí totiž nejen náš cyklus, ale taky naši fyzickou a mentální zdatnost, naši náladu, chuť na sex, náš apetit a vlastně skoro celý náš život. Některé ženy mohou zažívat specifické symptomy v různých fázích cyklu, jako jsou například bolesti prsou, nálady, změny hladiny energie a chuť k jídlu.

A právě to je důvod, proč je důležité si na jednotlivé fáze posvítit. Můžeme si tak nejen více rozumět a rozvrhnout si svoje fyzické a psychické síly v daném měsíci, ale také nám můžou více porozumět naše drahé polovičky a celý zbytek rodiny.

4x jiná JÁ v jednom měsíci

Celý menstruační cyklus zahrnuje 4 fáze – menstruaci, folikulární fázi, fázi ovulace a luteální fázi. Tyto 4 fáze se také připodobňují k 4 archetypům. Jedná se o archetyp Panny, Matky, Čarodějnice a Stařeny, čemuž odpovídá také charakteristika jednotlivých fází.

Menstruační fáze/ Fáze Stařeny

  • začíná prvním dnem menstruace a trvá obvykle 3-7 dní,
  • během této fáze se děložní sliznice, která byla připravena pro případné těhotenství, odlučuje a odchází z těla spolu s krví.

archetyp stařeny

V této fázi jsou úrovně všech 4 hormonů regulujících celý menstruační cyklus na svých nejnižších hodnotách. V tyto dny hodnotíme věci nezaujatě, s patřičným odstupem, zaobíráme se vlastní intuicí a niternými pocity a také je znát nižší úroveň mentální a fyzické energie.

S nízkým stavem hormonů a celým očistným procesem souvisí obecně pocity únavy, vyčerpání a nechuti do náročnějších činností. Počítejte s nízkou motivací a zvýšenou touhou po odpočinku. Naopak se pokuste využít intuici, která je v tomto období na svém vrcholu a může vám pomoci s důležitými rozhodnutími.

Co se týče našeho fyzického těla, počítejte s méně výkonným trávením, což může mít za následek plynatost a nadýmání. Nelekejte se ani zavodnění. Tělo si tvoří zásoby tekutin, což se může projevit přírůstkem na váze.

Nerespektování požadavků našeho těla na celkové zpomalení se nám může vymstít. Možná ne přímo v menstruační fázi, ale později, kdy očekáváme návrat sil a aktivity. I týden nebo dva po menstruaci nám tělo může připomenout, že jsme si ve fázi Stařeny nedostatečně odpočinuly. Je dobré si toto vypozorovat a dát si do souvislosti právě i s naším cyklem. V této fázi doporučujeme používat přírodní materiály, např. látkové vložky Emmie´s, které jsou vyráběny z nejčistší biobavlny.

Folikulární fáze / Fáze Panny

  • začíná koncem menstruace a trvá přibližně 7.-13. den cyklu,archetyp panny
  • v této fázi dochází k uvolňování folikuly - stimulujícího hormonu, který umožňuje vznik váčků s nezralým vajíčkem uvnitř. A jak tento váček zraje, podněcuje tvorbu estrogenu, který stimuluje růst děložní výstelky, aby se mohlo případné oplodněné vajíčko řádně uhnízdit.

Tento čas nazýváme dynamickou fází. Jestli potřebujeme udělat ve svém životě změnu, teď přišel čas ji uskutečnit. Je to, jako kdyby nám někdo nalil čerstvou krev do žil. V tyto dny pociťujeme, že jsme plné energie, nadšené do nových úkolů a nemáme chuť příliš odpočívat. Stále vymýšlíme nové aktivity a dobře nám funguje logické myšlení i paměť.

Dostatek energie si přímo říká o náročnější úkoly či sportování. V tuto dobu se nebojte zkoušet nové věci a pusťte se i do větších výzev. Obecně se nedostavují pocity náladovosti, ale přemýšlíme více pragmaticky, čímž však na druhou stranu může trpět empatie.

Energie, radost a sebevědomí se projeví i v našem milostném životě. Naše sexualita je přirozená a veselá. Není na škodu zkusit i něco nového, pokud si v posteli rády hrajeme. Naše hravé a dravé Já se může v téhle fázi snadno překlopit až do dominance, což dominantním mužům nemusí přijít právě přitažlivé. Ne, že bychom se měly nějak krotit, ale vyvážit to dívčí křehkostí určitě není na škodu.

Ovulační fáze / Fáze Matky

  • ovulační fáze obvykle nastává kolem poloviny menstruačního cyklu. Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní, a tedy ovulace obvykle nastává kolem 14. dne a trvá do 20.dne cyklu,
  • během ovulační fáze dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku, které je připraveno k oplodnění. Ovulační fáze je obvykle považována za období, kdy je žena nejplodnější v případě, že dojde k pohlavnímu styku.

archetyp matkyTéto fázi se také říká expresivní. Naše energie je pořád tady, už však ne tak výbušná, zato stabilní. Stejně tak se cítíme ukotvené samy v sobě. V tyto dny cítíme, že se začínáme pomalu zklidňovat, zároveň nám stále zůstává dost energie na všechny úkoly a aktivity.

Jsme empatické, umíme s chutí naslouchat druhým a jsme dobrým rádcem. Obvykle nás zajímá, jak se mají lidé v našem okolí a čím bychom jim mohli pomoci. V této fázi se rádi obklopujeme lidmi a milými konverzacemi. Máme přirozenou potřebu mít dobré vztahy s ostatními, pečovat o rodinu, děti, partnera, ale nezapomínáme ani na sebe. Dopřejte si relaxaci, pečujte o sebe a svou pleť, udělejte si pleťovou masku a k dočištění pleti použijte ekologické odličovací tamponky Emmie´s.

Právě teď prožíváme propojení s tělem i duší, můžeme pociťovat i větší spojení s přírodou a ostatními lidmi.

Vzhledem k archetypu této postavy je žádoucí si uvědomit svoji roli matky. Je to ideální doba na to, předat svým dětem a blízkým vše, co považujeme za důležité. I proto tuto fázi označujeme jako expresivní. Pokud kojíte, zaměřte se na používání prodyšných kojících prsních vložek z  biokonopí Emmie´s.

Luteální fáze / Fáze Čarodějnice

  • trvá zhruba od 20. dne cyklu do 28. dne cyklu, tedy až po nástup naší menstruace,
  • estrogen, FSH i LH po prudkém nárůstu poměrně dramaticky klesají a vyprázdněný folikul se po odchodu vajíčka mění na takzvané žluté tělísko, které stimuluje tvorbu progesteronu důležitého pro finální fázi cyklu. Až se žluté tělíško vstřebá a přestane produkovat hormony, nastupuje menstruační fáze, která startuje celý cyklus nanovo. 

archetyp čarodějniceTéto fázi říkáme také fáze kreativní. Po fázi Matky, tedy po ovulaci, přichází premenstruační období. V našem těle se mění zběsile hladiny hormonů a tak pravděpodobně dobře víme, že je toto období pro nás docela náročné. Jsme výbušnější nebo plačtivější a naše emoce se mohou měnit jako na houpačce.

V těchto dnech se nás týkají také další vlastnosti, a to například záchvaty tvořivosti (proto kreativní fáze), frustrace a nezávislost při vykonávání činnosti aneb syndrom „všechno si nejlépe udělám sama“. Když se pokusíme tuto fázi popsat svými slovy, jednoduše tomu říkáme PMS aneb premenstruační syndrom.

Objevovat se mohou i neodolatelné chutě po nezdravých, sladkých a tučných potravinách, protože tělo potřebuje doplnit energii před menstruační fází. V tomto období už na sebe proto neklaďte velké nároky a spíše odpočívejte. Pro zmírnění nepříjemných pocitů a možných bolestí spojených s menstruací doplňujte dostatek hořčíku, vitamínu C a vitamínů skupiny B.

Právě fáze Kouzelnice nám umožňuje začít se soustředit na náš vnitřní svět. Naše intuice se ladí na vyšší vibrace a my ji pociťujeme ve větší míře. To je přesně ona kreativní fáze. Nejen, že vzniká něco hmotného, ale můžeme si vytvořit nové prostředí i v sobě a okolo nás. Mnoho žen je v této fázi také doslova posedlá uklízením, tříděním a vyhazováním starých věcí. Při úklidu se zaměřte především na produkty šetrné k životnímu prostředí. To je dobré využít a připravit si „hnízdečko“ pro naši odpočinkovou fázi Stařeny.

Závěrem

Došli jsme na konec detailního popisu všech čtyř fází našeho ženského cyklu. Probrali jsme si archetypy všech čtyř žen: Panny, Matky, Čarodějnice a Stařeny. Pokud vám tyto informace pomohly k tomu, abyste se na sebe podívaly novýma očima a blíže pochopily svůj dar v podobě ženské cykličnosti a třeba zjistily, jak moc se vlastně máte rády a přijaly svoji ženskou energii plně za svou, splnil tento článek své poslání.