Miláčku, pořídíme si štěňátko?

Miláčku, pořídíme si štěňátko?

Před pár lety bych si nikdy nemyslela, že tuto větu vyslovím. Odmalička jsem se bála všech zvířat včetně berušek, které u nás na Moravě opravdu dokáží kousat! :-) Dodnes si živě pamatuji, kolikrát jsem utíkala před psy, kteří si se mnou chtěli hrát, a jako dítě nezvyklé na žádné zvíře, jsem jejich chování nerozuměla.

yellow-labrador-puppies

Během života se však můj vztah ke psům změnil. Se svým partnerem jsem sdílela život s černou fenkou Flat coated retrívra jménem Annie, která s námi žila 15 let. Postupně jsme si na sebe zvykly, včetně našich dvou dětí, které se narodily. Annie nás bohužel opustila a my jsme se ocitli sami.

Věděli jsme, že pes patří do naší rodiny, proto jsme pořízení nového štěněte plánovali na léto. Během 4 měsíců bez psa jsem si všimla, že celá rodina začíná lenivět - děti už neměly zájem o dlouhé procházky do lesa, partner trávil více času odpoledním spánkem (já jsem se cítila frustrovaná, protože jsem si ho nemohla dovolit ani na mateřské dovolené). Bylo mi jasné, že pořídíme štěně už na jaře.

Proč si pořídit štěňě na jaře?Bez názvu

Jaro je období, kdy se vše probouzí ze zimního spánku, na zahradě kvetou první jarní květiny a některým ženám se mohou probouzet biologické hodiny. Pokud pro vás není z různých důvodů na pořadu dne dítě, osobně doporučuji pořízení štěněte. Péče o něj vám bude připomínat první měsíce s miminkem.

Zde je několik důvodů:

  1. Více času venku: Jarní dny se prodlužují a s nimi i čas na procházky a hry venku. Štěně tak má dostatek prostoru pro pohyb.
  2. Snadnější výcvik: Teplé počasí láká ven, snáze se zapojíte do výcviku štěněte a hravou formou jej můžete učit základní povely a socializovat ho s jinými psy a lidmi.
  3. Krásná příroda a zahrada: Jarní probouzející se příroda a kvetoucí zahrada nabízí ideální prostředí pro společné hry, štěně si užije prozkoumávání okolí.

Naše zkušenosti a doporučení

My jsme si štěně pořídili právě na jaře. Malá Abbie je opět krásný černý Flat z Prachovských skal. Pro mě i pro děti je to první štěně, které musíme vycvičit, a proto se s vámi podělím o naše zkušenosti z prvních dvou týdnů:

Rozhodnutí o štěněti: S papíry nebo bez?

Přemýšlíte o pořízení štěněte? Zvažte, zda zvolíte papírové (s průkazem původu a rodokmenem) nebo bezpapírové. Chovatelské stanice sice brojí proti "domácímu" chovu, ale obě varianty mají svá pro i proti. Důležité je v obou případech ověřit si zázemí štěněte. Chovatelé často posílají videa štěňátek před rezervací, ale osobní návštěva je nezbytná pro posouzení prostředí, ve kterém štěňata žijí, vyloučíte tím případnou množírnu štěňat. Štěně by mělo být čisté, přátelské, zvídavé a nikoliv ustrašené, matka by měla vypadat zdravě a přátelsky.

U papírového štěněte si připravte motivační dopis. Chovatelské stanice si pečlivě vybírají budoucí majitele a zajímají se o bydlení, motivaci pro dané plemeno a zda máte zkušenosti s chovem. Náš motivační dopis neuspěl u první chovatelky, jelikož požadovala život pejska společně v domácnosti, který pro nás nebyl reálný. Proto jsme zvolili bezpapírové štěně, kde pro chovatele bylo důležité, abychom měli štěně rádi, pečovali o něj a trávili s ním čas venku (Flat potřebuje hodně pohybu).

Kniha o výchově štěněte: Nezbytná pomůcka

Znalost problematiky vám usnadní první společné týdny. Nám se osvědčila kniha "Výchova štěněte krok za krokem - prvních osm týdnů" od nakladatelství Grada.

Cesta domů s štěnětem: Trpělivost a příprava

Představa štěněte klidně odpočívajícího v krabici s hračkou a dečkou s pachem maminky, bylBez názvu_2a naivní. Štěně přeskočí i velkou krabici. My jsme štěně museli první půlhodinu držet v náruči a další 3 hodiny cesty jsme litovali, že nemáme psí klec. Štěňata ale hodně spí, proto pro delší cestu doporučujeme: 

  • Obrňte se dostatkem trpělivosti,
  • ponechte u štěňátka dečku s pachem matky, kterou většinou dostanete od chovatele,
  • pro venčení během cesty využijete vodítko a obojek, štěňata už bývají v 8 týdnech rychlá,
  • misku na krmení a na vodu vč. vody (krmením pro první dny vás vybaví chovatel),
  • hračku (naše štěně stejně nejvíce zajímaly vlasy a zipy u bundy),
  • nepromokavou podložku pro případ malých nehod. Podložku jsme dostali od chovatele a štěně ji hned první noc rozkousalo a část zřejmě i snědlo. Pokud vám zůstala pratelná přebalovací podložka po dětech, vřele ji doporučuji, případně můžete štěněti pořídit nepromokavou a prodyšnou podložku z našeho e-shopu www.ma-tata.cz Naše štěně si ji oblíbilo, má ji v pelíšku, který díky ní nemusíme tak často prát a zároveň při cestách autem zabráníte znečištění před případnými nehodami, je ekologická - jednoduše ji v případě potřeby vyperete. 

IMG_2781Zabezpečení zahrady: Malá štěňata, velké průzkumy

Zabezpečení zahrady je klíčové. Štěňata se protáhnou i malými otvory. Nám pomohlo pletivo na králíky pro oddělení části zahrady s většími mezerami v plotu. Štěňata jsou zvídavá, sama vás navedou první dny, kudy by bylo možné vydat se na průzkum okolí. U nás se štěně protáhlo i pod bránou pro auta, kterou jsme museli obložit PVC deskami.

První noc: Mateřské instinkty a málo spánku

Pokud máte děti, mateřské instinkty se pravděpodobně projeví i s příchodem štěněte. Využijte je! Štěně bylo zvyklé na společnost matky a dalších štěňátek, trávilo s nimi veškerý svůj čas, proto mu alespoň první dny dopřejte v noci Vaši přítomnost.

Naše štěně má pelíšek v prádelně, ale první noc trávilo s námi v ložnici v krabici s plyšákem. Opět jsme litovali absence klece. Každý pohyb štěněte v krabici nás budil, dvakrát v noci jsme ho venčili (vzpomínky na noční vstávání k dětem se rychle vrátily) a nad ránem jsme štěně během našeho polospánku hladili. Po týdnu se situace zlepšila, vstáváme okolo 5.00 hodin ráno a poslední venčení probíhá ve 23:00 hodin v noci.

Týden dovolené nestačí

59d5bd5c3a9d0ef3d3b7b18f5e1c778d

Ve všech knihách se dočtete, že byste měli zůstat se štěnětem doma alespoň první týden. My jsme si jej pořídili před jarními prázdninami a intenzivně jsme s ním trávili celý týden. Děti si moc neodpočinuly a jejich počáteční nadšení ze štěněte se brzy změnilo na "Ta dračice už je zase vzhůru?". I když je to náročné, po týdnu se situace zlepší. Osobně si ale myslím, že týden dovolené nestačí. Momentálně s ním trávíme druhý týden a těžko si představuji, že bychom jej příští týden nechali samotné na zahradě, zatímco bychom byli v práci. Proto už pomalu začínám přemýšlet, jak na jeho příchod připravit kancelář...

Výchova štěněte: Důslednost je klíčová

S výchovou štěněte nesmíte otálet. Ano, je krásné a roztomilé, a tak mu odpustíte téměř všechno, včetně rozkousaných tenisek. Ale to je chyba, stejně jako u dětí. Základem je důslednost. Dovolím si říci, že by si každý měl před založením rodiny pořídit psa. Jeho výchova a výcvik vás naučí důslednosti, která bohužel v dnešní výchově dětí není samozřejmostí.

S výcvikem štěněte je nutné začít od prvních dnů (sedni, ke mně atd.). V rámci socializace ho již od prvních týdnů můžete vodit do štěněcí školky – cvičáku pro štěňata, kde se sejde s pejsky různých plemen a naučí se základní povely. Tyto organizace najdete pod pojmy "kynologický klub" nebo "výchova a výcvik psů". Náš Flat je lovecké plemeno, proto jsme si vybrali cvičák zaměřený na lovecké psy.

Tímto jsem shrnula své první zkušenosti se štěnětem. Pokud se chcete podělit o vaše zkušenosti nebo máte dotazy, neváhejte se na mě obrátit. 

Pamatujte: Pořízení štěněte je velká zodpovědnost. Než se pro tento krok definitivně rozhodnete, zvažte všechny aspekty a ujistěte se, že mu dokážete poskytnout láskyplný domov, dostatek péče a mnoho, mnoho času.

Přeji vám šťastnou ruku při výběru štěňátka a dlouhý a spokojený společný život!

 Autor článku: Šárka